Sezon Turystyczny 2023

Strona główna » Aktualności » Sezon Turystyczny 2023

wielkość tekstu: A | A | A

PTTK TRAMP przy CMC Poland Sp. z o.o.

Sezon Turystyczny 2023

 

Trwa sezon turystyczny 2023 organizowany przez Koło PTTK TRAMP. Jego członkowie i sympatycy wspólnie wędrowali na krajoznawczych rajdach:

 • 25 marca br. byliśmy na rajdzie w Rezerwacie Przyrody „Parkowe”. To rezerwat leśno-krajobrazowy, położony na południe od Złotego Potoku. Na obszarze chronionym, o powierzchni ponad 155 ha, znajduje się najbardziej malownicza część doliny Wiercicy, z formami skalnymi, źródłami, potokiem oraz założonymi przez człowieka stawami. Niemal całość powierzchni rezerwatu jest zalesiona. Przebiega tędy kilka szlaków turystycznych, m.in. Szlak Orlich Gniazd. Zobaczyliśmy tu m.in. skałę o nazwie Brama Twardowska, źródła krasowe rzeki Wiercicy, źródła Zygmunta i Elżbiety, najstarszą w Europie ponieważ założoną w 1881 roku Pstrągarnię Raczyńskich oraz stawy: Sen Nocy Letniej, Amerykan, Irydion. Odwiedziliśmy również zabytkowy młyn Kołaczew oraz muzeum Zygmunta Krasińskiego.

 • 22 kwietnia br. rozpoczęliśmy wędrówkę Głównym Szlakiem Świętokrzyskim (GSŚ) im. Edmunda Massalskiego. Trasę liczącą 105 kilometrów podzieliliśmy na etapy.

 

W pierwszym, wyruszyliśmy z Gołoszyc, idąc Pasmem Jeleniowskim przez Truskolaską, Szczytniak, na którego północnym stoku znajduje się rezerwat przyrody z fragmentem pierwotnej puszczy jodłowo-bukowej oraz gołoborzem. Przeszliśmy przez Górę Jeleniowską na której zachodniej stronie znajduje się Rezerwat przyrody Góra Jeleniowska o powierzchni 15,80 ha, którego przedmiotem ochrony są wychodnie górnokambryjskie, gruboławicowe piaskowce kwarcytowe tworzące osobliwe formy morfologiczne i rumowiska typu gołoborza. Stamtąd, zeszliśmy do wsi Paprocice.

 

6 maja br. wróciliśmy na drugi etap wędrówki, podczas którego z Paprocic kontynuowaliśmy rajd Pasmem Łysogórskim, przez Kobylą Górę, Łysą Górę na której usytuowany jest klasztor misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 2017 roku został on wpisany w rejestr Pomników Historii, jako „Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze”. Ten etap wędrówki zakończyliśmy we wsi Podlesie.

 

27 maja br. kontynuowaliśmy trzeci etap rajdu wychodząc z Podlesia przez Kokonin, Przełęcz św. Mikołaja, Skałę Agaty, Łysicę oraz Świętą Katarzynę - to miejscowość w województwie świętokrzyskim, 23 km na wschód od Kielc, licząca poniżej tysiąca mieszkańców. Według kronik z XV i XVI wieku była to pierwotnie osada pustelnicza. Świadczą o tym również liczne kapliczki rozsiane po okolicy, tzw. eremy, w których w zamierzchłych czasach żyli eremici (pustelnicy). Kościół Świętej Katarzyny i klasztor Bernardynów (dzisiaj Bernardynek) założone zostały w 1478 przez biskupa krakowskiego Jana z Rzeszowa. Klasztoru zwiedzać nie można, bo mieszkające w nim zakonnice prowadzą życie klauzurowe, można natomiast wejść do kościoła i obejrzeć późnorenesansowe obejście krużgankowe, które jest jedynym ocalałym zabytkowym elementem budynku z wykutą w kamieniu figurą św. Katarzyny z XV w. Następnie trasą przez Krajno, Wymyśloną, Radostową dotarliśmy do przełomu rzeki Lubrzanki.

 

Celem naszej wędrówki Głównym Szlakiem Świętokrzyskim (GSŚ) jest dotarcie do miejscowości Kuźniaki, która to wieś, jest punktem początkowym niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do miejscowości Pogorzałe oraz czerwonego szlaku turystycznego - Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego prowadzącego do Gołoszyc. Dlatego też jesienią 2023 oraz na wiosnę 2024 roku planujemy zorganizować kolejne etapy rajdu .

Osoby, które przejdą cały szlak, będą mogły ubiegać się o nadanie Złotej Odznaki Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.

 • W dniach 14 do 18.06.2023 roku zrealizowaliśmy kolejne piesze rajdy, na szlakach turystycznych:

Gór Opawskich to najmniejszy podregion Sudetów Wschodnich z czego po polskiej stronie leży mniejsza ich część ok. 30 km2 , po czeskiej –Zlatohorska vrchovina. Góry Opawskie są związane z wydobyciem złota. Relikty dawnej górniczej działalności w postaci wyrobisk, sztolni, pozostałości szybów i hałd przetrwały do dziś. Szacuje się , że ze złóż głuchołaskich uzyskano w ciągu 250 lat wydobycia około 2,8 ton złota surowego. W większości mają charakter niezbyt wysokich, izolowanych grzbietów i wzgórz z najwyższą po polskiej stronie Biskupią Kopą – 890 m.n.p.m. Ze szczytu rozciągają się ciekawe widoki w kierunku zachodnim na malownicze miasteczko Zlate Hory i zamykające horyzont pasmo górskie Wysokiego Jesionika z najwyższym szczytem Pradziada- 1492 m.n.p.m. Po przeciwnej stronie można podziwiać rozległa panoramę ze lśniącymi taflami jezior Nyskiego i Otmuchowskiego.

Już dzisiaj serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wypraw oraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych, pieszych rajdach organizowanych przez koło TRAMP.

Kontakt z Kołem PTTK TRAMP

Paweł Jaros: pawel.jaros@gmail.com

Grzegorz Rydel: juradom@onet.pl

Stanisław Dziedzic: stanisław.dziedzic14@gmail.com

 

Stanisław Dziedzic

 

 

czytano: 306 razy

autor: pttkzawiercie.pl

data dodania: 2023-07-22 20:45:34

Koła i kluby

 • Klub Alpinizmu i Turystyki Górskiej
 • Klub Turystyczny Ostańce
 • Koło w Pilicy
 • Klub Kolarski
 • Koło Poręba
 • Koło Przewodników
 • Koło Turystyczne "Tramp"
 • Koło Łazy
 • Klub Turystyki Jeździeckiej

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

 • 4 czerwca 2010 r. była 100-tna rocznica powołania w Zawierciu oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.dalej 

Kontakt

Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego Zawiercie
42-400 Zawiercie, ​ul. Sikorskiego 6 

Bank Śląski 11 1050 1591 1000 0008 0065 2075

Biuro czynne:

wtorek i piątek godz. 12.00 -14.00

środa godz. 15.00 - 17.00

poniedziałek i czwartek NIECZYNNE

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

tel./fax.: 32 67 218 41
e-mail: pttk.zawiercie@o2.pl 

 

czytaj dalej 

Oddział PTTK Zawiercie
ul. Sikorskiego 6, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 218 41
e-mail: pttk.zawiercie@o2.pl

 • DSC04346_1
 • DSC04356
 • IMG_20220716_040650
 • 20221111_124508_1
 • 20221112_133827_1
Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego Zawiercie
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna