Koło Tramp sprawozdanie - druga część sezonu turystycznego

Strona główna » Aktualności » Koło Tramp sprawozdanie - druga część sezonu turystycznego

wielkość tekstu: A | A | A

PTTK TRAMP przy CMC Poland Sp. z o.o.

Sezon Turystyczny 2023

 

Dobiegł końca sezon turystyczny 2023 organizowany przez Koło PTTK TRAMP. Jego członkowie i sympatycy wspólnie wędrowali w drugiej części sezonu na krajoznawczych rajdach:

 • 8-10 września br. rozpoczęliśmy powakacyjną część sezonu wyjazdem na rajd górski w Beskidzie Wyspowym, Pieninach i Gorcach. Pierwszy dzień poświęcony był Beskidowi Wyspowemu. Podzieleni na dwie grupy, wyruszyliśmy na wędrówkę z Przełęczy Chyszówki. 23. Listopada 1914 r. wieczorem żołnierze 1 pułku Legionów pod dowództwem mjr. Edwarda Rydza Śmigłego otoczyli w Chyszówkach kwatery 83 Kozaków z Korpusu Kawalerii gen. Dragomirowa i po zlikwidowaniu czujek wzięli ich do niewoli przy minimalnych stratach własnych. Od 1938 r. przełęcz nosi nazwę im. Marszałka Rydza Śmigłego. W trakcie wędrówki zdobyliśmy szczyty Łopienia 960 m.n.p.m., Mogielicy 1170 m.n.p.m./ najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z nową wieżą widokową/ , Krzystonów 1013 m.n.p.m. by dotrzeć do Białego k. Szczawy. Stąd autobusem dotarliśmy do naszej bazy noclegowej w Niedzicy. Drugi dzień poświęcony Gorcom i Pieninom. Ponownie podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy wędrówkę z Przełęczy Snozkiej. Pierwsza grupa szlakiem niebieskim zdobyła szczyt Lubania 1211 m.n.p.m. / od 2015 r. wieża widokowa z której rozpościera się piękna panorama Pienin, Tatr i Magury Spiskiej/ , a następnie szlakiem czerwonym zeszła do Krościenka. Druga grupa szlakiem niebieskim przez szczyt Macelaka 856 m.n.p.m. , Przełęcz Szopczańską zdobyła Trzy Korony 982 m.n.p.m.. Następnie szlakiem żółtym zeszła do Krościenka. W trzecim dniu udaliśmy się pod zamek w Niedzicy gdzie odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim mając możliwość podziwiania okolicznej przyrody jak i zabytków, zamków królewskich w Czorsztynie i Niedzicy. Indywidualnie zwiedziliśmy zabytkową powozownię i zabytkowy drewniany spichlerz .

 • 7 października br. kontynuowaliśmy przemierzanie Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Tym razem z Przełomu Łubrzanki wędrowaliśmy poprzez Dąbrówkę 441 m.n.p.m. Diabelski Kamień / według legendy to głaz, którym diabły chciały zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu. Wyleciały one z piekła wraz z głazem przez otwór w jaskini Piekło. Zmęczone jego dźwiganiem zatrzymały się na odpoczynek na Klonówce. Kiedy chciały ruszyć w dalszą drogę, we wsi zapiał kur i diabły straciły swą moc. Uciekając do piekła pozostawiły głaz tam gdzie go obecnie oglądamy, a następnie Klonówkę 473 m.n.p.m. Masłów Pierwszy do Dąbrowy k. Kielc. Przejście GSŚ będziemy kontynuować w 2024 roku.

 

22 października br. byliśmy współorganizatorami i uczestnikami 49 Rajdu Świętokrzyskiego . Trasa tegorocznego rajdu łączyła szlakiem zielonym dwa średniowieczne miasta Nową Słupię i Łagów. Rajd zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Filmy 3D, realistyczne rzeźby, eksponaty, rekonstrukcje oraz autentyczne stanowisko archeologiczne z reliktami 45 pieców dymarskich tworzą nowoczesną ścieżkę edukacyjną, po której prowadzi zwiedzających głos lektora oraz światło.

 

11 listopada br. zakończyliśmy tegoroczny sezon turystyki Koła Turystycznego PTTK TRAMP przy CMC Poland. Rajd zaczęliśmy na Placu Jurajskim w Podzamczu u stóp jednego z największych i najwspanialszych zamków średniowiecza , zamku Ogrodzieniec. Następnie maszerując szlakiem czerwonym przeszliśmy do grodziska na górze Birów gdzie mogliśmy się zapoznać z historią osadnictwa człowieka na tym terenie od III / IV w. naszej ery do wybudowania przez króla Kazimierza Wielkiego pod koniec XIV w. obecnego zamku, po którym osada na górze Birów utraciła swoje znaczenie.W trakcie wędrówki uczestnicy uhonorowali Święto Odzyskania Niepodległości odśpiewaniem hymnu narodowego o godz. 11:11 jak i kotylionami w barwach narodowych. Zakończenie rajdu i podsumowanie całego sezonu nastąpiło w restauracji Biała Skała w Karlinie w trakcie którego prezes koła wręczył odznaki organizacyjne:

- 50 lat w PTTK

- Organizator Turystyki PTTK

Prezes koła wręczył również legitymację członkowską młodemu Radkowi.

Całość imprezy zwieńczył wspólny obiad , okolicznościowy tort i zabawa turystyczna.

 

 

Już dzisiaj serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wypraw oraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych, pieszych rajdach organizowanych przez koło TRAMP w 2024 r. W najbliższych tygodniach zostanie przesłany do CMC program imprez do informacji załogi. Pozdrawiam serdecznie.

Kontakt z Kołem PTTK TRAMP

Paweł Jaros: pawel.jaros@gmail.com

Grzegorz Rydel: juradom@onet.pl

Stanisław Dziedzic: stanisław.dziedzic14@gmail.com

 

Stanisław Dziedzic

 

 

czytano: 59 razy

autor: pttkzawiercie.pl

data dodania: 2023-11-15 12:13:57

Koła i kluby

 • Klub Alpinizmu i Turystyki Górskiej
 • Klub Turystyczny Ostańce
 • Koło w Pilicy
 • Klub Kolarski
 • Koło Poręba
 • Koło Przewodników
 • Koło Turystyczne "Tramp"
 • Koło Łazy
 • Klub Turystyki Jeździeckiej

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

 • 4 czerwca 2010 r. była 100-tna rocznica powołania w Zawierciu oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.dalej 

Kontakt

Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego Zawiercie
42-400 Zawiercie, ​ul. Sikorskiego 6 

Bank Śląski 11 1050 1591 1000 0008 0065 2075

Biuro czynne:

wtorek i piątek godz. 12.00 -14.00

środa godz. 15.00 - 17.00

poniedziałek i czwartek NIECZYNNE

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

tel./fax.: 32 67 218 41
e-mail: pttk.zawiercie@o2.pl 

 

czytaj dalej 

Oddział PTTK Zawiercie
ul. Sikorskiego 6, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 218 41
e-mail: pttk.zawiercie@o2.pl

 • DSC04346_1
 • DSC04356
 • IMG_20220716_040650
 • 20221111_124508_1
 • 20221112_133827_1
Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego Zawiercie
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna